Projekt architektoniczno budowlany

Projekt architektoniczny

W ramach świadczonych usług możemy wykonać dla inwestora projekt architektoniczny. To niezwykle istotny dokument, będący jedną z ważniejszych części całego projektu budowlanego. Zasady dotyczące projektu architektoniczno-budowlanego (projektu architektonicznego) zdefiniowane zostały w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane [Dz. U. z 2023 r. poz. 682, z późn. zm.].

Co musi zawierać projekt architektoniczno-budowlany?

Dlaczego projekt architektoniczno-budowlany stanowi tak ważny element? Ponieważ to właśnie ten zbiór dokumentów pozwala uzyskać pozwolenie na budowę

Sporządzany w ramach projektu budowlanego projekt architektoniczno-budowlany, zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi obejmować kilka elementów. Tym samym w tego rodzaju dokumencie (w części opisowej) muszą znaleźć się (zgodnie z podaną wyżej ustawą):

W oparciu o powyższe wytyczne, można określić projekt architektoniczny dokumentem prezentującym funkcję obiektu budowlanego w przestrzeni, wraz z określeniem formy tego obiektu oraz wytycznymi dla jego konstrukcji. 

Jak wygląda projekt architektoniczny?

Projekt architektoniczny (czy też architektoniczno-budowlany) umożliwia nam zwizualizowanie wyglądu obiektu, który dopiero zostanie wybudowany. W ten sposób inwestor ma szansę dowiedzieć się, jak prezentują się rzuty budynku i charakterystyczne przekroje czy też jak wyglądać będzie jego przyszła elewacja i dach (rysunki elewacji i dachu). Takie elementy prezentowane są w części rysunkowej projektu architektonicznego.

Projekty architektoniczne oferowane są zarówno w wariancie gotowym, jak i indywidualnym. Gotowa dokumentacja musi zostać w odpowiedni sposób zaadaptowana do parametrów działki budowlanej. Projekt indywidualny pozwala z kolei stworzyć dokumentację od początku do końca w sposób spersonalizowany, odpowiednio do wskazanych potrzeb czy oczekiwań samego inwestora.

Projekty aranżacji wnętrz

W naszym biurze projektowym możemy dodatkowo przygotować dokumentację aranżacji wnętrz (wizualizacja wnętrz).

Wiele osób decyduje się na samodzielne zaaranżowanie nowej przestrzeni – jednak z pomocą doświadczonego projektanta stanie się to znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Mający stosowną wiedzę w tej dziedzinie architekt wnętrz będzie w stanie znaleźć indywidualne rozwiązania dla każdego Klienta, czy też wypracować kompromisy pasujące wszystkim domownikom.

O jakościprojektu aranżacji wnętrz decydują nie tylko kompetencje zawodowe projektanta, ale, przede wszystkim, jego umiejętność wsłuchiwania się w oczekiwania inwestora. Klient nie zawsze wprost określa, jaki styl mu odpowiada – najczęściej jego zainteresowania stanowią pewną wypadkową różnych aranżacji oraz indywidualnego gustu. 

Oczywiście, projekt aranżacyjny musi uwzględniać parametry techniczne budynku, wykorzystane instalacje czy planowane materiały budowlane. Na tej podstawie możliwe jest przygotowanie wizualizacji wnętrz. 

 

Na jakich kwestiach skupiamy się w trakcie projektowania?

Projekt aranżacji wnętrz, a dokładniej jego styl i estetyka, uzależniony jest w dużej mierze od przeznaczenia obiektu budowlanego. Innego rodzaju charakter pomieszczeń należy uzyskać w przypadku domu jednorodzinnego, w inny sposób zaaranżowane zostaną natomiast wnętrza biurowe czy usługowe.

W projekcie aranżacji wnętrz projektant może uwzględnić wszystkie oczekiwania Klienta – począwszy od materiałów wykończeniowych podłóg (płytki ceramiczne, parkiet drewniany, panele, panele winylowe), przez kolory ścian, aż po rozlokowanie oświetlenia (co jest, wbrew pozorom, niezwykle ważną częścią aranżacji każdego rodzaju!). Klient, w takim dokumencie, otrzymuje również wyszczególnioną listę materiałów wykończeniowych, które „wykorzystano” w projekcie.

Aranżacja wnętrza to również jego wyposażenie i umeblowanie. Pod pojęciem wyposażenia należy mieć na myśli, chociażby, sanitariaty, skrzydła drzwiowe wewnętrzne, ale też ścianki działowe (ich rozlokowanie w konstrukcji). Wprowadzenie do projektu umeblowania i pozostałego wyposażenia, takiego jak chociażby zabudowa kuchenna, pozwala zwizualizować możliwy wygląd i funkcjonalność każdego pomieszczenia.

Każdy dom czy inny obiekt budowlany jest inny – tak, jak jego właściciele czy użytkownicy. Projekt aranżacji wnętrz powinien zakładać takie różnice, ale też musi opierać się na określonym przez inwestora budżecie. Wykorzystanie materiałów droższych wpływa bowiem na ostateczny koszt aranżacji – przekroczenie ustalonej kwoty wiązać się będzie z koniecznością wybrania tańszych elementów i zmodyfikowaniem samego projektu.